متاورس چیست ؟ کارشناسان به فیسبوک هشدار میدهند که متاورس خطرات وحشتناکی دارد + ویدیو - سافت منومتاورس چیست ؟ کارشناسان به فیسبوک هشدار میدهند که متاورس خطرات وحشتناکی دارد

متاورس چیست ؟ دید کلی به پروژه و جهان متاورس Metaverse


عناوینی که در این مقاله خواهید خواند:

متاورس چیست ؟

تعریف اینکه متاورس چیه کلی به این بستگی دارد که شما چطور سوالتون رو مطرح میکنین.

با توجه به دیکشنری متاورس یعنی دنیای 3 بعدی مجازی -به خصوص نقش بزرگی که امروزه شاهد آن در بازی های آنلاین ویدیو یی هستیم.

اولین بار واژه ی متاورس در کتاب نیل استیونسن در سال 1992 نوشته با عنوان «سقوط برف» که برای معرفی یک دنیای مجازیِ سه بعدی و متشکل از آواتارهای مردمان واقعی است. استیونسن، این دنیای مجازی را متاورس نامید اصطلاحی که هم اکنون در توصیف آینده اینترنت می نامند.


تاریخچه متاورس و دنیای دیجیتالی.jpg

اگر به تاریخچه ی دنیای دیجیتالی و یا حتی خرید و فروش کالا و خدمات دیجیتالی سه بعدی برگردیم جدا از متاورس و دنیای متاورسی میبینیم که خیلی از شرکت ها همیشه بینش عمیق نسبت به دنیای مجازی دیجیتالی سه بعدی داشته اند و در همین راستا فعالیت میکردند برای مثال سال 2003 یک سرویس آنلاین به اسم second life یا به عبارتی زندگی دوم توسط شرکت لیندن لب تاسیس شد که شما در زندگی دوم میتوانستید برای خود آواتار بسازید و یا اشیائ دیجیتالی 3 بعدی خود را به فروش برسانید و حتی با دیگر کاربرای این مجموعه در ارتباط باشین, شعار برندی زندگی دوم این بود که"کاوش کنید,کشف کنید,و بسازید" اگرچه این سرویس همیشه علاقه مندان مختص به خودش رو داشته ولی خیلی ها بر این باورند که تاسیس چنین چیزی خیلی زودتر از وقت مناسب آن شکل گرفته و مردم آن دوره اصلا نمیتونند تصور کنند که یک زندگی دیجیتالی در یک دنیای دیگر داشته باشند یعنی به نحوی آمادگی برای زندگی در متاورس بینش دور و درازی بود حتی با این اوصاف بعد از گذشت دهه ها چنین موضوعی به سادگی توسط قسمته زیادی از مردم قابل هضم نیست

ولی در این میان ظاهرا بعضی از شرکت ها عقیده دارند که وقت وقوع دنیا های دیجیتالی و فرصت استفاده کردن از مزیت های آن رسیده و شروع به تحقیق و سرمایه گزاری های کلان و حتی پیاده سازی آن کرده اند.که ما قصد داریم در این بلاگ یک نگاه کلی و ساختیار یافته یی به متاورس بیشتر حول شرکت متا داشته باشیم پس با ما همراه باشین.

شخص میلیونر مدیرعامل فیسبوک یعنی مارک زاکربرگ اسمشو گذاشته : نسخه جدید اینترنت

مارک زاکربرگ میگه:متاورس درباره ی صرف کردن وقت بیشتر روبه روی مانیتور های نیست بلکه متاورس اینکه ما از بهترین زمانی که داریم بتونیم بهترین استفاده رو ببریم

همون طور که میدونیم فیسبوک اخیرا عملیات ریبرندینگ خودش رو انجام داده و با ساختن یه شرکت مادر در موقعیت بالاتری از شرکت قبلیش یعنی فیسبوک که اسمشو گذاشتن متا قراره نقش آفرینی بزرگی در این دنیای جدید یعنی متاورس به وجود بیاره.

توجه داشته باشین که فیسبوک دیگه خواهان این نبود که صرفا فقط یه شرکت شبکه اجتماعی باشه و با توجه حجم عظیم از ترافیک شبکه های اجتماعی که در دنیا صاحبش فیسبوک هست میخواست یه شرکت عظیم تری در رابطه با ساختن زندگی بهتر و مدرن تر انسان ها داشته باشه که در نتیجه شرکت به نام متا را تاسیس کرد.یا بهتره بگیم نام تجاری خود را از فیسبوک به متا تغییر داد.
توجه داشته باشین که گوگل سال 2015 همین کارو با درست کردن شرکت مادر خود یعنی آلفابت کرد و گوگل و بسیاری از ابزار های دیگه خود را زیرمجموعه ی آلفابت شدند

روزنامه نگار سان درباره ی متاورس اینطور گفته که:متاورس مجموعه ایی از فضای 3 بعدی مجازی است که شما میتونین تجربیات خود را به خوبی با دیگران به اشتراک بزارید .حتی اگه اونا کنارتون نباشن
بجای اینکه به مانیتور ها نگاه کنید شما دقیقا میتوانید همان تجربه رو به خوبی حس کنید. ایده اولیه اینکه متاورس اینترنت هستش ولی همه جانبه تر- پس شما داخلش زندگی میکنید و میتوین به راحتی با همه ارتباط داشته باشین.

متاورس - دنیای 3 بعدی دیجیتالی

متاورس با خورش کلی تجربه جدید میاره - شامل بازی های ویدیویی - شبکه های اجتماعی - فروشگاه ها - سلامتی و ورزش و هر چیزی که شما فکرشو بکنید.

مارک زاکربرگ فکر میکنه که متاورس دقیق تو همین دهه ها هستش که آماده رونمایی بشه. در حال حاضر چالش های زیادی وجود داره و ما شاهد جهش های قابل توجه ی در چند سال آینده خواهیم بود.

توجه به این نکته هم قابل اهمیت هستش که مارک زاکربرگ اعلام کرده برای راه اندازی متاورس به 10,000 کارمند در صنعت تکنولوژی نیاز داره و پیش بینی های در نظر گرفته شده برای ساخت دنیای 3 بعدی مجازی متاورس بعد ها امکان وارد شدن خیلی از کمپانی ها و برند های دیگری در این راستا هستیم.

در شبکه های اجتماعی تویتر و ردیت خیلی از نقد ها به سمت متا و مارک زاکربرگ برمیگرده به این عنوان که میگن فیسبوک با داشتن دو غول کنارش یعنی اینستاگرام و واتس آپ به راحتی این نسل رو به جلو میبیره و از تمامی علایق ها و خصوصیات رفتاری و احساسی آدم ها با خبر هستش فقط اینکه فیسبوک نمیخواد این سلطتنت رو به پایان باشه و در همین جهت دنبال ساخت جهان یا پلتفرمی هستش که تضمین بودن در کنار نسل های جدید را برای همیشه ثابت نگه داره و به همین دلیله که متا یا متاورس داره به وجود میاد.

خیلی از کاربرا و مردم شخص مارک زاکربرگ را یکی از خطرناک ترین شخص های صنعت فناوری اطلاعات میدانند قسمت خنده داره این ماجرا اینکه با رای گیری که بین کاربرای کوئرا انجام شد خیلی از کاربران این شبکه ی اجتماعی مارک زاکربرگ را به مراتب خطرناک تر از افرادای همچین پوتین رئیس جمهور روسیه میدانند


متاورس چیست ؟ دید کلی به جهان و پروژه ی متاورس - 
کارشناسان به فیسبوک هشدار میدهند که متاورس خطرات وحشتناکی دارد

آیا متاورس دنیای واقعی را از بین خواهد برد؟

دکتر دوید راید, پرفسور هوش مصنوعی و محاصبه گر فضا در دانشگاه هوپ لیورپول فکر میکنه که متاورس زندگی مارو تغییر خواهد داد همانطور که اینترنت تغییر داد.

او همچنان خیلی نگران پتانسیل خطراتی که متاورس میتونه برای ما ایجاد کنه هستش پروفسور میگه: متاورس پیامد های زیادی داره - متاورس با کلی مزیت های شگفت انگیز ولی در حین حال خیلی ترسناک میاد

ما به شدت به سیستمی قوی نیاز داریم که بتونه متاورس رو کنترل کنه, ما کاملا در صحنه ای مدرن جدیدی هستیم و حتما باید قبل اینکه توی متاورس پا بزاریم درباره مشکلاتی که پیش خواهد آورد حرف بزنیم قبل اینکه دیر بشه.این نکته ی مهمی هستش برای آینده.

پروفسور راید درباره ی حجم عظیمی از اطلاعات که قراری توی متاورس جمع آوری بشه احساس نگرانی میکنه اینکه چه شخصی قراره این اطلاعات رو کنترل کنه و اینکه این اطلاعات به چه اهدافی در زمینه حیات جدید متاورس به کار میروند.

او همچنان نگران اینه که آواتار هایی که قراری توی متاورس به کار برن قابل هک شدن باشند و شما با مجرمان سایبری در ارتباط باشید به جای اشخاصی که میشناسید و بهشون اعتماد دارید.

راید توضیح میدهد که: هدف از متاورس خود به تنهایی فقط واقعیت افزوده نیست یا برای افزایش دنیای واقعی بلکه ترکیب این دو دنیا هستش به عباراتی دو دنیای متفاوت را در خود جای میدهد. نهایتا ترکیب این دو دنیای مختلف پروژه بسیار خوب و فراگیری را ارائه میدهد,به طوری که دنیای مجازی و دنیای واقعی غیر قابل تشخیص میشوند و بازار کار در متاورس بسیار وسیعتر از چیزی هست که ما فکرشو میکنیم


آیا متاورس دنیای واقعی را از بین خواهد برد,ولی به نحوه ی خوبی؟

هر کسی که کنترل دنیای متاورس رو داشته باشه اساسا کنترل تمام واقعیت را در دست دارد. در این دنیای متاورسی تمام عملکرد شما به اطلاعات تبدیل میشود به هرچیزی که نگاه میکنید,هر حسی رو که تجربه میکنید و غیره و این اطلاعات گسترده که از این دنیای متاورس به دست میاد به شدت ارزشمند خواهد بود. به همین دلیل هست قبلا اشاره کردم که به سیستمی فوق قوی نیاز داریم تا بتونه متاورس رو به خوبی پشتیبانی کنه و خطر های احتمالی در دنیای دیجیتال رو به حداقل خودش برسونه.

برای گام گذاشتن به این دنیا و پیاده سازی چنین مکانیزمی به نظر من یک شرکت یا کمپانی به تنهایی خود کافی نیست که این مورد به نظرم یکی از مهمترین ارکان های سیستم متاورس میتونه باشه.

پروفسور دوید راید به نوبه خود پیشنهاد میدهد که باید با تلاش های زیاد و همکاری شرکت های بزرگ در این زمینه, استاندار و چهارچوب های مشخص و شفافی تعریف بشه.

دوید راید فکر نمیکنه که متاورس فقط و فقط یک دنیای خطرناک برای ما درست میکنه بلکه میگه باید به تمام مشکلاتی که قبل پیاده سازی متاورس پیش میاد فکر کنیم و از قبل این مشکلات رو برطرف کنیم به علاوه اینکه این مکانیزم باید حاصل همکاری تمام شرکت های توی این صنعت باشه تا بتوانیم استاندار های درستی رو برای متاورس تعریف کنیم


تاریخچه متاورس و دنیای دیجیتالی.jpg

مزایا و فوایدی که همراه متاورس به دنیا میاد

از فرصت ها و مزایایی که متاورس برامون درست میکنه میتونیم به این اشاره کنیم که شغل های بیشتری میتونن تو این زمینه درست بشن چون متاورس این امکان رو برای همه فراهم میکنه آدم های مختلف در سرتاسر دنیا توی متاورس باهام کارکنند و حتی همرو ملاقت کنند باوری که شاید هنوز که هنوزه توی دنیای واقعی مرز ها و محدودیت هایی رو با خودش داره.

1.قابل استفاده برای تمامی مردم(مقرون به صرفه)

متاورس به طور رادیکالی حس تجربه از مکان ها و کالا ها رو برای عموم مردم فراهم میکنه.مثلا کالا های لاکچری مانند ماشین,ساعت,خونه و .... گران قیمت دیگه غیر قابل دسترس برای مردم فقیر و سطح متوسط نیست.مانند اینترنت که تمام مردم دنیا در هر سطح و موقعیتی میتونن بهش دسترسی داشته باشند و ازش استفاه کنند. بله درسته متاورس این امکان رو فراهم میکنه.این که نه تنها باعث در دسترس بودن بیشتر کالا ها و خدمات میشه بلکه پلی میشه برای افرادی که قدرت خلاقیت بیشتری دارند در آزمایشگاه مجازی خود به ثروت بیشتری دست یابند.

2.با متاورس غیر ممکن ها ممکن میشود

متاورس همچنان امکانات جدیدی را معرفی میکند که وجود این امکانات حتی امروزه برای فوق ثروتمندان غیرممکن هستش برای مثال هیچکس الان نمیتونه با کیفیت خاص و شرایط مساعدی به اعماق فضا یا کهکشان راه شیری سفر کنه حتی در تجربه ی مجازی ولی با این اوصاف ما شاهد چنین قابلیتی در متاورس هستیم,حتی سفر به دوران های قدیم و دیدن زندگی باستانی حتی با قابلیت زندگی در اون دوران ها,بله درست متوجه شده اید متاورس چنین قابلیت هایی رو هم میتونه داشته باشه.خیلی هیجان انگیز تر و مثله همیشه اندکی ترسناکتر...

2.پایداری متاورس و کمک به محیط زیست

با راه های جدید و کارآمدی که متاورس در جهت رسیدن به هدفامون در اختیار ما میزاره,متاورس به یک ابزار پایدار و مورد استفاده همگانی قرار میگیره.این رو در نظر داشته باشین که محل کار,مدرسه,گردهمایی های اجتماعی همه در قالب دنیای 3 بعدی متاورس صورت بگیره یعنی از رفت آمد های فیزیکی اجتناب کنیم با این کار ما منابع گرانبهایی رو ذخیره میکنیم."رها کردن رفت و آمد های روزانه به معنای صرف کردن کمتر وقت در ترافیک و به دست آورن زمان بیشتری برای انجام دادن کار های مهم هستش" مارک زاکربرگ به این شکل به موضوع نگاه میکنه.در واقع اگر شما سالی یکبار برای مسافرت های کاری با هواپیما سفر میکیند متاورس این روال کارو کلا تغییر میده.و این به نوبه ی خود شاید بهتر از هر کار دیگری برای نجات محیط زیست باشه.

نظر برخی از افراد غول صنعت تکنولوژی درباره متاورس

بیلگیتس مدیر عامل مایکروسافت

فناوری متاورس در حال تکامل بیشتر هستش و به ما در کار ها کمک شایانی خواهد کرد.در سه یا چهار سال آینده من پیشبینی میکنم بیشتر قرار های کاری و تجاری از حالت 2 بعدی یعنی استفاده از دوربین های وبکم و کنفرانس های ویدیویی به دنیای دیجیتالی 3 بعدی روی خواهد آورد به شکلی که همه افراد در کشور های مختلف در فناوری متاورس دور هم روی یک میز مینشینند. تازه شاهده آغازه شتاب و سرعت در فناوری و نوآوری هستیم.
بلاگ اختصاصی - بیلگیتس - gatesnotes.com


ایلان ماسک مدیر عامل اسپیس ایکس و تسلا

جواب ایلان ماسک درباره ی متاورس: واقعا نمیدونم این ابزار های متاورس رو خریداری کنم یا نه ولی مردم خیلی درباره ی متاورس از من سوال میپرسن. ولی من آینده ایی رو نمیبینم که مردم داخلش توی دنیای واقعیت مجازی بمونن دنیایی که شرکت هایی مانند متا دارند درست میکنند. من نمیتونم باور کنم که مردم دنیای واقعی خود را رها کنند و جایگزینش کنند با یه دنیای واقعیت مجازی اونم در حالی که یه صفحه مونیتور بزرگ رو صورتشون باشه به نظر من نیورالینک راه حلی بهتری هستش تا اینکه مردم بیان از عینک های واقعیت افزوده ی متاورس استفاده کنند و این در حالی که نیورالینک به طور کامل میتونه شما رو توی واقعیت مجازی قرار بده. او همین طور به صحبتاش ادامه داد که نیورالینک یکی از پروژه های من هستش که سعی میکنه برای ساختن یه مغز کامل و انسان ماشینی یا یه مغر کامل مسیره بهتری رو طی کنه.
ویدیو یوتویب - ایلان ماسک - The Babylon Bee Channel Youtube


کن کوتاراگی مدیر عامل سابق سونی(پدر پلی استیشن)

نظر کن کوتاراگی درباره متاورس اینه که: بودن در نیای واقعی خیلی مهمه,اما متاورس درباره ی اینه که یک دنیای شبهه واقعی در دنیای مجازی بسازه و من نمیتونم هدف یا نکته مثبی در آن بیبینم.کارآفرین 71 ساله ی ما به خبرگزاری بلومبرگ اینطوری میگه که "شما ترجیح میدید که به جای خود واقعی در یک آواتار سیقلی در یک دنیا باشید؟ به نظر من این فرق آنچنانی با پلاتفرم های دوستیابی که به صورت ناشناس هستند و برای خود آواتاری انتخاب میکنند نداره.فقط طریقه استفاده کردن ها متفاوت است که ظاهرا باید از هدست یا عینک استفاده کرد,این عینک ها و هدست های واقعیت افزوده متاورس شما را از دنیا ی واقعی ایزوله خواهد کرد و من نمیتونم اصلا این رو قبول کنم"


ارز های دیجیتالی که با متاورس میاد

ارز های متاورس - ارز دیجیتالی متاورس

قبل اینکه به سراغ معرفی ارز های دیجیتال متاورس بریم خوبه که اطلاعاتی درباره ی توکن های متاورس داشته باشیم.

توکن متاورس چیست؟

توکن های متاورس واحدی از ارز های مجازی هستند که برای معاملات درون دنیای متاورس به کار میرند به عبارت دیگر شما توکن متاورس را به عنوان واحد پولی در نظر بگیرید که کاربران میتونن در پلتفرم های متاورس باهاش خرید و فروش انجام بدن که معروف ترین توکن ارز های دیجیتال متاورس میتوینم به اتریوم,مانا,سندباکس و اینجین کوین اشاره کرد.

اگه مایل بودین که درباره ی ان اف تی که عضو مهمی در دنیای متاورس محسوب میشه پیشنهاد میکنم این مطلب رو رو مطالعه کنید

شما در هر زمینه ایی از متاورس باید ارز دیجیتال متاورس به خصوص خود را داشته باشید. تا بتوانید خرید و فروش آنلاین خود را انجام دهید. در پایین چند نمونه از ارزهای دیجیتالی مورد استفاده در متاورس رو باهم بررسی میکنیم

اتریوم(ETH)

رایج ترین ارز دیجیتال برای خرید زمین های دیجیتالی در متاورس اتریوم است. اتریوم ارز دیجیتالی است که با سیستم بلاکچین قدرت گرفته که برای ساختن سیستم های غیرمتمرکز و ان اف تی ها استفاده میشود.در حالیکه اتریوم یکی از محبوب ترین ارز های دیجیتالی دربازار است که شما میتوانید در تمامی صرافی های آنلاین این ارز را خریداری کنید و این نکته رو هم در نظر داشته باشین که ایتریوم فقط مختص به دنیای متاورس یا فناوری متاورس نیست میتونه به شما در خریدن مستقیم از فروشگاه های آنلاین پیشرفته که امروزه مجوز خرید با ایتریوم رو فراهم کردند باشه فروشگاه های مانند سندباکس یا دیسنترالند

مانا(MANA)

مانا,ارز دیجیتالی بومی در سیستم زمین های مجازی و دیجیتالی دیسیترالند محسوب میشود.دنیایی مجازی که کابران میتوانند زمین ها یا به اصطلاح فارم های دیجیتالی خریدرایی کنند و با بقیه ی کاربر های این دنیای دیجیتالی در ارتباط باشند. از مانا میتوانیم برای خرید قطعات مورد نیاز برای زمین های دیجیتالی,آواتار های مجازی,و حتی زیورآلات و لباس برای این آواتار ها شیئ خریداری کنیم. شما میتوانید ارز دیجیتالی مانا رو در صرافی های معتبر مانند بایننس و کراکن خریداری کنید.

ساند(SAND)

ارز دیجیتالی ساند ارز مورد استفاده در پلتفروم سندباکس متاورس هستش.

شرکت هایی که در حال ساخت متاورس هستند

وقتی که فیسبوک نام تجاری خودش رو به متا تغییر داد,این کار باعث ایجاد شور و شوق صنعت تکنولوژی برای جذب سرمایه ی کلان و بیشتری برای کسی که جهان آینده رو میسازه شد.
اما سوال اینه که,چه کسی متاورس رو خواهد ساخت؟ چه شرکت یا کمپانی مالکیت کامل این دنیای سه بعدی جدیدی را ازان خود خواهد کرد؟
متا با شفافی کامل در بیانیه ی خود اینطور میگه که: سازمان های متعدد,توسعه دهندگان مستقل و سازنده های مردمی پشت موضوع متاورس باید باشند و این دنیایی که ما در حال ساختش هستیم مختص به هیچ شرکت انفرادی نخواهد بود.
خب اینجا با تعدادی از شرکت هایی که در صنعت متاورس سرمایه گذاری کرده اند و در حال ساخت متاورس یا جهان دیجیتالی 3 بعدی هستند آشنا میشیم.

اپیک گیم(Epic Game)

اپیک گیم شرکتی که پشت بازی معروف فورتنایت هستش همیشه اشتیاق و کاملا آمادگی خودش رو در ساخت متاورس نشون داده. و این موضوع رو در سال 2021 به طور رسمی اعلام کرده. با توجه به سرمایه گذاری 1 بیلیون دلاری این شرکت در ساخت متاورس میتوانیم به عنوان یکی از ارکان های اصلی سازنده ی متاورس اسم ببریم.

انویدیا(Nvidia)

به این نکته توجه داشته باشین که انویدیا مستقیما در حال ساخت متاورس نیست ولی در این مسیر یکی از عامل های کلیدی خواهد بود.
در سال 2021 اعلام کرد که با شرکت امنیورس که در زمینه ی ساخت مدل های 3 بعدی و طراحی شبیه سازی فعالیت دارد همکاری خواهد کرد.
امنیورس طرح های 3 بعدیشو با هوش مصنوعی و ابر راینه ی انویدیا تلفیق کند میتوان شاهد پیشرفت ها و خبر های خوبی بود.

مایکروسافت(Microsoft)

در این میان مایکروسافت هم دنبال ساخت دنیایی مجازی مختص کار و تجارت هستش که بتواند پیشنهادات و ابزار های محبوب خود را به خوبی در این دنیای دیجیتالی جدید به نمایش و برای استفاده بگزارد که اسمشو گذاشته Mesh. که ما در Mesh میتوانیم از مایکروسافت تیمز و ویندوز و دیگر سرویس های واقعیت مجازی این شرکت استفاده کنیم.
توجه به این نکته هم حائز اهمیت که مایکروسافت قرار داد 69میلیارد دلاری خود را با شرکت غول بازی سازی اکتیویژن بست و این نشان دهنده ی این مسئله است که مایکروسافت خواهان فعالیت جدی تری و بیشتر در زمینه ی متاورس داشته باشد و بلوک های سازنده ایی برای رونق متاورس تشکلی خواهد داد.

دسینترالند(Decentraland)

دسینترالند یکی از اولین شرکت هایی بود که به صراحت محصول اصلی شرکت را متاورس اعلام کرد.
از زمان شروع شرکت دسینترالند در سال 2017 شاهد رشد های چشمگیری از پیشرفت این شرکت مشاهده کردیم.یکی از تکه های اصلی دنیای واقعیت افزوده که امروزه به صورت NFT به مبلغ 2.4 میلیون دلار فروخته شده است. از زمان شروع, ما شاهد خرید و فروش زمین های دیجیتالی و آواتار های مجازی در بستر این شرکت بوده ایم که ارز رایج دیجیتالی مورد استفاده در دسینترالند مانا بوده است.

اپل(Apple)

اپل میتونه اسب سیاه شگفت انگیزی در دنیای رو به جلوی متاورس باشه.اخیرا اپل روی تجهیزات واقعیت افزوده به خوبی داره کار میکنه که این به نوبه ی خود میتونه یک انقلاب در تجهیزات واقعیت افزوده و در نهایت متاورس باشه.
مورگان استنلی(شرکت سرمایه گذار آمریکایی - تحت عنوان پادشاهان اقتصاد جهان و وال استریت) گفته که اپل در پذیرش همگانی متاورس نقشه به سزایی رو توی بازار میتونه بازی کنه و حضور شرکتی مانند اپل در متاورس جنبه ی خیلی مثبتی به تحقق رسیدن فرا دنیای مجازی متاورس میده- مانند حضور اپل در بازار موبایل و تبلت ها و شاهد پیشرفت های چشمگیری که در این زمینه داره

و در این میان شرکت اینتل نظر کاملا متفاوتی درباره ی متاورس دارد

ما از نظر سخت افزاری,به اون دنیای با کیفیتی که انتظار داریم بسازیم حتی نزدیکم نیستیم,شاید متاورس به پلتفرم محبوب و مورده استفاده ی همگانی بعدی یعنی بعد از اینترنت گسترده قرار گیرد.این نقل قول رو از راجا کدوری معاون ارشد و رئیس گروه سیستم های محاسباتی و گرافیک شتاب دهده ی اینتل میگوید, که مستقیما آب سردی را روی پروژه ی امیدوار کننده ی متاورس که همه منتظر رونمایی شدنش در این چند سال هستند به صراحت ریخت."محاسبات ما,فضا و زیرساخت های شبکه ایی امروزه برای ساخت چنین مکانیزمی به حد کافی آماده نیستند.با توجه به این صحبت ها کدوری فکر میکنه که ما حتی نزدیک هم نیستیم,او میگوید که 1000 برابر قدرته بیشتری مورد نیاز هستش برای محاسباتی به این دقیقی و این ظریفی که ما فکرشو میکنیم توی متاورس قراره بیافته. و حتی به این هم اشاره کرده بود برای ساخت مکانیزم متاورس باید زیرساخت های شبکه ی اینترنت ارتقاع پیدا کنند تا ما بتوانیم پهنای باند اختصاصی را به خوبی مهار کنید و حتی تاخیر های امکان وقوع را به حداقل برسانیم برای خواندن مقاله ی کامل اینتل در مورد متاورس میتوانید به لینک سر بزنید اینتل در باره ی متاورس میگوید

فیلم هایی که متاورس رو به خوبی نمایش دادند

تعداد فیلم هایی که امروزه جهان متاورس رو به تصویر کشیده اند کم نیستند.ما در اینجا 5 تا از معروف ترین فیلم هایی که درباره ی متاورس ساخته شده اند و بیننده را حسابی به چالش میکشند را به شما معرفی میکنیم.

1.فیلم Ready Player Oneآیا متاورس دنیای واقعی را از بین خواهد برد,ولی به نحوه ی خوبی؟

2.فیلم Minority Report


آیا متاورس دنیای واقعی را از بین خواهد برد؟

3.فیلم Herخرید زمین متاورس - متاورس چیست

4.فیلم Ender Game


آیا متاورس دنیای واقعی را از بین خواهد برد,ولی به نحوه ی خوبی؟

5.فیلم The Matrixآیا متاورس دنیای واقعی را از بین خواهد برد,ولی به نحوه ی خوبی؟

سخن آخر:

خب قاعدتا متاورس همه چیزا را حل نمیکند و حتی شاید مشکلات پیشبینی نشده ایی هم در این زمیه ایجاد کنه و یکسری بعد منفی در کار داشته باشه مثه خیلی از تکنولوژی های جدید دیگر که در مرور زمان نیاز به تکمیل شدن دارد ولی اگه کارآفرین ها و مصرف کنندگان اجازه و زمان کافی را به شرکت های فعال در زمینه متاورس اختصاص بدن تا بتونند به خوبی در این زمینه فعالیت کنند این میتونه خیلی مشکلات رو حل کن و پیشرفت چشمگیری در آینده داشته باشه. همان طور که گفته شد دنیای متاورس یا پروژه متاورس به معنای واقعی کلمه دنیایی هیجان انگیز در حین حال خطرناک هستش و امروزه طرافداران و مخالفان زیادی پیدا کرده و حتی عده ایی باور دارند که متاورس دنیای بعدی و حتی اینترنت نسخه جدید هستش و در این میان عده ایی دیگر باور دارند تجاوز بیش از حد به حریم خصوصی انسان ها هستش و ما با پا گذاشتن توی دنیای متاورس اختیار کامل رو به سازنده هاش میدیم که بتونن هر تصمیمی رو برای ما بگیرند. فرضیه ها و نظر های مختلفی اطراف زندگی متاورس به راه افتاده و به نظر میاد الان خیلی زوده که ما بخوایم کاملا درباره ی این دنیا اظهار نظر کنیم این بحث رو باید واگذار کنیم به آینده هر خبر جدیدی درباره دنیای متاورس رو میتونین تو پسب بلاگ سافت منو دنبال کنین ممنون که همراه ما بودین.


بروزرسانی: 5 شهریور ۱۴۰۱

مارک زاکربرگ درباره ی متاورس میگوید در پادکست جو روگانمارک زاکر برگ در پادکست جو روگان - مارک زاکربرگ در پادکست

مدیرعامل فیسبوک مارک زاکربرگ بعد از کلی انتظار در پادکست های جنجال آمیز جو روگان حضور پیدا کرد و درباره ی متاورس خبر های جدیدی داد. مارک زاکربرگ در پادکست تجربه های جو روگان به طرز غافلگیرکننده ی حضور پیدا کرد.

مارک زاکربرگ در پادکست جو روگان به مدت سه ساعت حضور داشت و درباره ی موضوعات مختلفی مثه عادت ها و سرگرمی هاش,متاورس و فاش کردن جریان لپتاپ هانتر پسر جو بایدن صحبت کرد که سبب ایجاد جنجال و خبر سازی های زیادی در این زمینه شد.

زاکربرگ میگه که وسایل جدید متاورس تو راهه

کارآفرین جوان حوزه ی فناوری به جو روگان گفت که وسایل جدید متاورس توی ماه اوکتبر امسال میاد و این وسایل به آواتار های توی متاورس این اجازه رو میده که دقیقا حالت صورت(میمیک) کاربرها رو بتونه توی آواتار ها به خوبی نمایش بده و حتی ارتباط چشمی آواتار های توی متاورس رو به شکل واقعی تری میتونه به وجود بیاره.

مارک زاکربرگ در پادکست جو روگان اضافه کرد:

"واقعیت مجازی واقعا ذهنتون رو متقاعد میکنه که شما اونجا حضور دارین, و این شما هستین که باید خودتون رو متقاعد کنین که شما توی واقعیت مجازی هستین و این چیز ها صرفا واقعی نیست."

مارک زاکربرگ در پادکست جو روگان درباره ی وسایل بیشتر توضیح داد:

"من فکر میکنم که با پوشیدن این وسایل یا به اصطلاح لباس شما تجربه ی بهتر و عمیق تری رو میتونین داشته باشین توی متاورس"

مارک زاکربرگ اینجا به دستکش هایی اشاره میکنه که شرکت متا در حال طراحی کردنشه که به شما کمک میکنه اجسام و اشیاء رو توی متاورس بهتر بتونید حس کنید.

و اینکه متاورس قراره بر روی عینک ها تنظیم بشه تا تجهیزات هدست VRو این دقیقا قراره مثه عینک های عادی باشه که شما روزانه ازش استفاده میکنید و حتی شاید از پلاستیک و شیشه درست شده باشه.

هر مطلب و خبر جدیدی درباره ی متاورس رو میتونین اینجا دنبال کنید.

نظر خودتون رو درباره ی این مطلب بنویسید:


MetaLoveer
این متاورس خیلییی خفنه دوست دارم تو متاورس زندگی کنم
1402/1/11

taha_mo
Metaverse 😍😎😍😍
1401/11/18

erick
سی یو این متاورس 😎
1401/11/17

homaa_ww
میشه ارز های دیجیتال این متاورس رو خرید ؟
1401/11/11

حامد
کی بشه زودتر بریم توی این دنیای متاورسی و راحت بشیم از این زندگی والا
1401/11/11

ارمیا
واقعا متاورس برای من یکی که جالب نیست احساس میکنم که این دنیای سه بعدی و نمیدونم متاورس برای دهه ی جدید جالب باشه.من یکی به شخصه هیچوقت زندگی عادیم رو ول نمیکنم بیام توی متاورس زندگی کنم.ایلان ماسک راست میگه کی یه صفحه نمایش میزازه جلو چشش تو کل روز.
1401/9/10

علی متاورس
متا و متاورس داستان جالبی دارن ولی بهتون قول میدم که این درصد های رو به نزول شرکت متا موقتی هستش,شخصی مثه مارک زاکربرک با این همه اطلاعات که طی این سال ها آنالیز کرده مطمن باشین الکی سمتو سوی یه چیزی رو نمیگیره.میتونم بگم که آینده ی متاورس خوشبین هستم.
1401/8/22

ملکی
میگن مارک زاکربرگ ریسک و سرمایه بزرگی رو توی متاورس هزینه کرده حالا با توجه به اینکه مشکلاتی مثه کمبوده نیروی کار برای ساخت متاورس و روز به روز ارزش سهام متا داره پایین میاد.نمیدونم چش شده این بشر😂ولی خودم به شخصه با دنیای سه بعدی مجازی رابطه ی خوبی ندارم
1401/7/27

shima rahimi
مارک زاکربرگ کوئست پرو رو معرفی کرده لطفا در رابطه باهاش مطلب بنویسید.فک کنم اولین ابزار متاورس هستش که به طور رسمی از شرکت متا منتشر شده.
1401/7/22

رضا متین
متاورس خیلی خفنه 🔥🔥
1401/7/15

متاورس
متاورس چیست
ارز های دیجیتال متاورس
شرکت متا
دنیای 3 بعدی دیجیتالی
خرید زمین متاورس
زمین متاورس
دنیای متاورس
منو دیجیتال - منوی دیجیتال هوشمند - منو آنلاین - منوی دیجیتالی رستوران - منو کافی شاپ

سافت منو


سافت منو جایگزینی برای منو های کاغذی - با ارائه خدمات منوی دیجیتال هوشمند

Hello World Arta Is Best Developer in the world!!